Táto stránka používa cookies, pre Váš lepší užívateľský zážitok. Viac informácií
Rozumiem

Bungalovy

Dátum vytvorenia: 23.10.2020
 

Zvažujete stavbu rodinného domu a oslovujú vas bungalovy? V tejto kategórii domov, kde sa všetky miestnosti nachádzajú na prízemí,poznáme tradičný bungalov - rodinný dom s valbovou strechou alebo s rovnou strechou.
Pri voľbe domu by ste mali uvažovať v dlhodobom horizonte,kto bude v dome bývať, aké nároky môžu vzniknúť nielen teraz ale aj v budúcnosti. V prospech bungalov hovorí fakt, že ľuďom vo vyššom veku odpadajú ťažkosti s pohybom po schodoch. Tiež je dobré vedieť, že rodina má užší kontakt v bungalove, nakoľko izby sú na jednom poschodí a tým je viac podporená vzájomna komunikácia.
 
Na druhej strane je potrebné aj väčšie vzájomne rešpektovanie, nakoľko hluk sa prirodzene rýchlejšie šíri ako je tomu pri poschodovom dome. Tiež je potrebné si uvedomiť, že bungalov potrebuje väčší pozemok ako poschodový dom, aby vám na pozemku po výstavbe bungalovu ostal dostatočný priestor pre záhradu a dvor. Bungalov vám prinesie užší kontakt s okolitou záhradou, preto záhrada by mala budovať súkromie a mala by byť navrhnutá tak, aby neuberela svetlosť v bungalove.
 
Z technického pohľadu je výstavba bungalovu v porovnaní s poschodovým domom jednoduchšia. Pri bungalove však musíte myslieť na kvalitné materiály z hľadiska izolácie, nakoľko plocha vonkajšieho plášťa bungalovu je väčšia ako plocha vonkajšieho plášťa rodinného domu. V porovnaní s poschodovým domom zaplatíte viac za stavebné práce a materiál pri stavbe základov a strechy. Ušetríte však na schodoch a výstavbe poschodia. V prípade bungalovu a poschodového domu je teda viacero aspektov, ktoré je dobre zvážiť a porovnať.