Predaj pôvodného bývania pred nasťahovaním sa do nového domu
Keď príde na rozhodnutie, či predávať dom, alebo byt, kým je stále obývaný, väčšina majiteľov nemá veľmi na výber. Ak v ňom sami bývajú, nie je často iná možnosť, ako ho najprv predať a až potom sa presťahovať do nového. Pri prenájmoch sú zasa vlastníci viazaní zmluvou a každý z nich dúfa v úspešný predaj skôr, ako sa nájomníci odsťahujú. V opačných a zriedkavejších prípadoch je zasa isté, že príbytok bude prázdny, lebo je nový, alebo ho musel majiteľ náhle opustiť. Stáva sa však, že sa ocitnete i v situácii, kedy máte príležitosť rozhodnúť sa, či nehnuteľnosť ponúkať prázdnu, alebo obývanú. Obe alternatívy majú svoje prednosti, ale aj isté nevýhody.
Prázdna nehnuteľnosť
Výhody:
- Predávajúci, či už je to sám vlastník, alebo realitný agent, nemá obmedzený prístup a prehliadka nehnuteľnosti sa môže uskutočniť kedykoľvek, i neplánovane.
- Nenastanú nedorozumenia, ani nemilé prekvapenia ohľadom poriadku a čistoty.
- Agenti sa zvyknú vydať cestou najmenšieho odporu a z dvoch podobných objektov ponúkať ten neobývaný nielen ako prvý, ale aj častejšie.
- Klient má možnosť úprimne a otvorene vyjadriť svoje dojmy priamo na mieste, čo v prítomnosti majiteľa nebýva vždy pravidlom.
- Agent smie zasa ukázať záujemcovi všetko to, čo uzná za vhodné, bez ovplyvňovania vlastníkom.
- Prázdny dom, alebo byt niekedy vytvára dojem väčšej priestrannosti.
- Niektorí kupujúci si dokážu zariadenie priestoru v mysli lepšie vizualizovať, ak nie je zaplnený.
Nevýhody:
- Možné výdaje navyše, vynaložené na zatraktívnenie miesta inscenovaním interiéru.
- Prázdny dom sa stáva lákadlom pre vandalov a niekedy žiaľ aj zlodejov.
- Opustená nehnuteľnosť občas pôsobí smutne a menej príťažlivo.
- Prípadné poruchy, alebo havárie nemusí majiteľ zaregistrovať včas.
- Predstavivosť ohľadom zariadenia a obývateľnosti môže byť u niektorých kupujúcich limitovaná.
- Nájdu sa klienti, ktorí pri prehliadke vyprázdneného domu, alebo bytu nadobúdajú pocit naliehavosti a psychologického tlaku k rýchlemu rozhodnutiu.
- Je ťažšie navodiť atmosféru útulnosti.
- Aj menšie chyby sú viditeľnejšie, vystupujú do popredia a kazia dojem.
- Ak sa nehnuteľnosť dlhšie nepredáva, znamená to pretrvávajúce náklady na jej chod a údržbu.
- Poistenie neobývaných objektov býva tiež vyššie.
Obývaná nehnuteľnosť
Výhody:
- V mnohých prípadoch budí obývaný dom lepší dojem. Kupujúci nemusia špekulovať o účele jednotlivých miestností, či rozmiestnení nábytku.
- Oveľa väčšia istota, že objekt nebude znehodnotený vandalmi.
- Vlastník má lepšiu kontrolu pri nečakanej pohotovosti, vytopení, poruche plynu a podobne. V zime nehrozí prasknutie potrubia pôsobením mrazu.
- Majiteľ má možnosť stretnúť sa so záujemcami osobne a pomôcť zodpovedať ich otázky.
- Nestáva sa, že by domáci zabudli na zaplatenie účtu za energiu, kým nehnuteľnosť sami obývajú.
- Netreba platiť energetické účty a poistenie pre dve domácnosti súčasne.
Nevýhody:
- Aktuálne zariadenie môže byť nevkusné a kaziť celkový dojem.
- Nájomníci nemusia byť práve poriadkumilovní, alebo celkom stotožnení s potrebami údržby súvisiacej s predajom domu, či bytu.
- Niektoré obhliadky by mohli byť bez prítomnosti majiteľa, čo nie je vždy príjemné.
- V prípadoch cieleného aranžovania interiéru, alebo pri postupnom sťahovaní, sa môže nakopiť množstvo vecí, ktoré nemajú trvalé miesto, zavadzajú a nevyzerajú dobre.
Finálna komparácia
Či, a ako rýchlo sa nehnuteľnosť nakoniec predá, závisí v prevažnej miere od jej polohy a ceny. Pomôcť zvýšiť šance na úspech však môžu niekedy aj sekundárne faktory. Zvažovať ich je vhodné v širšom kontexte predaja.
Ak má, napríklad, dom veľmi špecifický charakter, ktorému zostáva verné i zariadenie interiéru, ľahko sa stane, že pritiahne záujemcu s podobným vkusom. Vtedy nemusí byť na škodu ani stretnutie s vlastníkom, ktorý sa môže podeliť o svoje skúsenosti so zariaďovaním.
Ak je vnútorný priestor menší, ako u ponúk s podobnou polohou a cenou, je možno lepšie, s prihliadnutím aj na ostatné uvedené dôvody, nechať nehnuteľnosť prázdnu.