Detské vychytávky vo vašej domácnosti

Dátum vytvorenia: 03.02.2023
 

Detská izba zariadená v štýle džungleTvorba interiéru domu detskými očami

Vytvárať ideálny domov znamená tiež venovať zvláštnu pozornosť potrebám detí, no nie len tým základným. Do úvahy pri plánovaní musíte vziať svojské detské túžby po zábave, či predstavy o pohodlí. Mnohé deti sa budú chcieť aj angažovať v zariaďovaní svojej izby, ak nie rovno celého domu. Vyhovieť im v tomto smere môžete mnohorakými spôsobmi a ak sa vám to podarí, vytvoríte pre ne atraktívne prostredie plné inšpirácie, v ktorom sa nikdy nebudú nudiť.

Príprava

Ešte predtým ako začnete, je dobre zvážiť zopár praktických vecí, ktoré vám môžu neskôr výrazne uľahčiť život.

Všeobecne, zariaďovanie každého priestoru rozvrhnite tak, aby ste v ňom väčšinu času mali deti pod kontrolou.

Pri deťoch sa vždy veľa odohráva na podlahe, preto ak vás desí predstava poškriabaného dreva, zvoľte radšej laminát, alebo vinyl. Nič neriskujte ani v kúpeľni a vykachličkujte, čo môžete – na stenách tu určite skončí množstvo vody. Snažte sa tiež zužitkovať každý extra priestor na skladovanie, lebo vecí bude už len pribúdať. Aj do elektrickej siete budete pravdepodobne zapájať stále viac spotrebičov, tak si zabezpečte dostatok dostupných zásuviek.

Funkčný herný kút

Skvelú príležitosť ako regulovať detskú aktivitu v dome bez toho, aby ste jej museli venovať priveľa pozornosti, alebo ju príliš obmedzovali, predstavujú herné kúty. A nemusia nevyhnutne znamenať len kopu večne rozhádzaných hračiek, ktoré rýchlo omrzia.

Do kuchyne na stenu sa hodí čierna, na povrchu drsnejšia, samolepiaca fólia simulujúca školskú tabuľu a stimulujúca grafický prejav. Príležitostne ju iste rád využije aj nejeden rodič. Často býva zároveň magnetická a ak vám prekáža lepenie na stenu, dobrou alternatívou je prenosná detská tabuľa s vymeniteľným rolovacím papierom.

Väčším a výtvarne nadaným deťom môžete na presklenej terase, či pri veľkom okne postaviť maliarsky stojan.

Mladé dámy zasa poteší prezliekací kút so zrkadlom a malým posuvným vešiakom, plným kostýmov.

Prieskumy hovoria, že deti najviac preferujú hru s rodičmi a rady ich tiež napodobňujú. Oboje sa dá spojiť v tematických plochách, akými sú malá kuchynka, alebo dielnička.

Skrýša snov

Keď chuť po spoločenskej interakcii vystrieda pohnútka zostať chvíľu osamote, ničím sa dieťaťu nezavďačíte viac, ako jeho vlastnou tajnou skrýšou. Veď kto by aspoň raz nesníval o zákutí mimo dohľadu okolitého sveta, v ktorom by mohol okrem seba ukryť aj svoje najcennejšie poklady?

Najjednoduchším riešením je obetovať časť skladovacieho priestoru, napríklad vo väčšej skrini. Umiestniť do nej môžete detské kreslo, stolík s malou lampou, alebo hojdaciu sieť. Iným vhodným miestom je priestor pod schodmi. Dovnútra sa toho už zmestí viac a vchod bude oveľa nenápadnejší.

Ten správny stupeň utajenia však dosiahnete až po pár úpravách interiéru. Ideálne je predeliť miestnosť tak, aby to nebolo badateľné a priechod medzi oboma časťami adekvátne zamaskovať. Použite štandardnú priečku, do ktorej bude zapustený drevený policový výklenok, čiže tajné dvere. Druhým, vekmi overeným spôsobom je knižnicová stena s otočným panelom. Pre obohatenie celkového zážitku o efekt „vidieť a nebyť videný“ a dovedenie projektu do dokonalosti, vložte do steny zozadu priehľadné zrkadlo.

Pri domoch s väčším počtom izieb pripadá do úvahy priechod medzi regulárnymi izbami, hoci aj na iné poschodie cez strop, či podlahu.

Nápaditá detská izba

Originálne nápady by nemali, pochopiteľne, obísť ani detskú izbu. Mnohé nevyžadujú žiadne výraznejšie zásahy a čím ich bude viac, tým príjemnejší a inšpiratívnejší čas budú deti v izbe tráviť.

Steny môžete kreatívne vylepšiť pokrytím základnými podstavcami stavebnice Lego, alebo podporiť pohybové aktivity upevnením úchytov na lezenie. Zo stropu zaveste hojdačku, trebárs zo starej pneumatiky. Popularitu si iste získajú aj lano, tyč, hrazda, či kruhy. Ak to výška miestnosti dovolí, dá sa do nej zasadiť kmeň stromu s pár silnými konármi.

Netradičným riešením zliezania z poschodovej postele je šmykľavka. A netradičným riešením poschodovej postele zasa pevné zavesenie zo stropu, no dá sa na to ísť aj z opačného konca – dostatočne vyvýšiť podlahu a posteľ schovať do nej. Na denný relax sú hitom veľké vankúše, meniace tvar podľa potreby.

Zaujímavú svetelnú atmosféru dosiahnete vzorovaním na žiarovke, alebo tienidle. Pôsobivé sú aj zavesené svetlá s pomalým padajúcim efektom, pokrývajúce celú plochu jednej steny. Stroboskop sa zíde pri oslavách, alebo ak sa dieťa rado predvádza a šikovní rodičia mu v kúte izby urobili malé pódium aj s oponou.

Tvorivosti sa medze nekladú ani pri úložných priestoroch a nádobách. Výborné sú napríklad taburetky s miestom vo vnútri, a tiež využitie plôch pod lavicami, stolom a posteľami. Deti baví organizácia vecí podľa farieb, preto sú vhodné zasúvacie farebné nádoby z plastu, alebo namaľované drevené prepravky prichytené na stene.

Zdrojov pre inšpiráciu nájdete omnoho viac. Ale ešte predtým, než sa pustíte do realizácie, nezabudnite všetko najprv prekonzultovať s deťmi, lebo práve u nich často pramenia tie najoriginálnejšie nápady.

 
 
 • heluz.jpg
 • logo-stavmat.jpg
 • isover.jpg
 • buderus-aktualne-logo-75-75.jpg
 • csob_logoclaim-cmyk.jpg
 • schiedel_logo_2014_int_300dpi_rgb.jpg
 • xella-300-plus-140.jpg
 • logo-pfx.PNG
 • kontrakting-130-originalu.jpg
 • wienerberger.jpg
 • logo-bmi-bramac.JPG
 • rigips_logotype_cmyk.jpg
 • baumit.jpg
 • velux.jpg
 • schneider.jpg
 • inels.jpg
 • logo-elid-air-3-model-vs2.png
 • 1-jap-barevne-70percent.jpg
 • logo-bmi-icopal.JPG
 • abb_logo_print_cmyk-70-percent-velkosti.jpg
 • knauf_3-percent.jpg
 • geberit.jpg
 • hevolta_male-cierne.jpg