Viete, ako si vybrať váš vysnívaný projekt domu a čo treba zvážiť ešte pred jeho výberom?

Dátum vytvorenia: 03.02.2023
 

Šťastná rodina s projektom domu

Tipy a rady pri výbere typového projektu domu

Od voľby mesta, obytnej štvrte a konkrétnej parcely, k úvahám o počte poschodí, veľkosti izieb, či farbe fasády – v známom klišé, že stavba domu je jedným z najdôležitejších rozhodnutí v živote, sa iste nachádza zrnko pravdy. A keď sa spoliehate na výber z hotových projektov domov, zorientovať sa v záplave ponúk nebýva jednoduché.

Aby vaša snaha nakoniec vyústila do voľby domu snov, bude si vyžadovať systematický prístup a popri ňom i dávku nadhľadu. A práve k tým by vám mohli dopomôcť naše nasledujúce rady.

Kým začnete hľadať

Ešte predtým, ako sa pustíte do prezerania katalógov a prehliadok ukážkových stavieb, ujasnite si niekoľko dôležitých východiskových bodov, v ktorých sa nachádzate:

1. Ak máte životného partnera, otvorene spolu prediskutujte vzájomné očakávania ohľadom výberu projektu i samotnej stavby. Ideálne je dopredu sa dohodnúť na spoločnej vízii.

2. Určite si realistický časový plán a počítajte v ňom s neočakávanými odkladmi a ťažkosťami.

3. Rozhodnite sa pre lokalitu a oboznámte sa s dostupnosťou a cenami pozemkov.

4. Zvážte, aký veľký dom naozaj potrebujete. Do úvahy vezmite svoje rodinné plány, prevádzkové náklady, ako aj odhad predateľnosti domu v budúcnosti.

5. Pozrite sa na svoj rozpočet z pohľadu prípadnej nutnosti zmien projektu, ceny pôdy, zariadenia interiéru, alebo rôznych poplatkov.

6. Máte ušetrené dosť na to, aby ste pokryli všetky rozpočtové požiadavky?

7. Alebo si budete musieť požičať?

8. Oboznámte sa s podmienkami získania stavebného povolenia v zvolenej lokalite.

9. Budete sami realizátorom stavby, alebo si najmete stavebnú firmu? Rozhodnite sa podľa rozpočtu, svojej kvalifikácie, predošlých skúseností a vašich kontaktov v stavebnom odvetví.

10. Zistite si, koľko kópií projektu budete potrebovať v rámci oficiálnej dokumentácie pre úrady, banku a podobne.

11. Vytvorte si prehľad lokálnych dodávateľov stavebných prác a materiálov.

12. Ak máte obavy, že by sa pri realizácii mohli vyskytnúť akékoľvek právne úskalia, vyhľadajte pomoc právnika.

Zodpovedaním si týchto a podobných otázok získate, aspoň v hrubých kontúrach, predstavu o tom, aký dom by ste mali hľadať. A spolu s ňou azda i väčšiu istotu pri rozhodovaní.

Čo si vziať na mušku

Ako už z jeho pomenovania vyplýva, rodinný dom by mal v prvom rade vyhovovať potrebám rodiny. Pri podrobnejšej úvahe o každom projekte, by ste preto nemali opomenúť žiadne jeho parametre, súvisiace s vašimi rodinnými prioritami.

Veľkosť domu, koľko má mať izieb, či kúpeľní, závisí najmä od počtu členov rodiny. Potrebné je však zvážiť aj to, či budú deti bývať v spoločnej izbe, alebo čo sa stane s ich izbami keď vyrastú. Očakávate v budúcnosti potrebu zariadenia domácej kancelárie, či hosťovskej izby? Ak má niektorá z miestností neskôr zmeniť účel, mala by byť vhodne situovaná vzhľadom k ostatným priestorom.

Pri voľbe počtu poschodí zohľadnite, či plánujete v dome bývať aj v pokročilejšom veku.

Okrem funkčnosti sa určite zamerajte aj na štýl, v ktorom je pôdorys dizajnovaný. Vyhovuje vám viac tradičné predelenie stenami, alebo skôr modernejší otvorený priestor? Ako je to s energetickou únosnosťou? Hľadiac na výkres pôdorysu premýšľajte o prúdení svetla a pohybe medzi miestnosťami, i o tom, koľko súkromia potrebujete.

Čo sa nábytku týka, čaká vás rozhodnutie, či použiť starý, alebo kúpiť nový. Niektoré zo starých kusov si však pravdepodobne zo sentimentu budete chcieť ponechať a nový dom by im mal poskytnúť dôstojné miesto.

Spravidla platí, že najprv by ste mali mať stavebný pozemok a k nemu hľadať primeraný projekt domu, nie naopak. Pri menšej parcele môže byť nevyhnutné zvoliť dvojpodlažnú stavbu, pri pozemku do kopca zasa podzemnú garáž. Pri parcelách s dostupnými energetickými sieťami a kanalizáciou si zistite, či bude pripojenie domu, tak ako je projektovaný, bezproblémové.

S umiestnením na pozemku súvisí aj orientácia okien voči svetovým stranám. Mala by vyplývať z hlavného účelu každej miestnosti. Pracovňa, jedáleň a kuchyňa majú byť presvetlenejšie, izby v zásade vyžadujú svetla menej.

Pri type domu (bungalov, vila, a pod.) a v prevedení exteriéru je zasa dobre zohľadniť nielen okolitú architektúru, ale aj celkový ráz krajiny. Mestské štvrte, sídla rovinatého vidieka a podhorské obce – všetky majú svojský charakter, ktorý budete onedlho aj vy aktívne spoluvytvárať. Niektoré stavebné obmedzenia tu môžu plynúť aj z miestneho územného plánu, preto je najlepšie sa s ním dopredu oboznámiť.

Myslite aj na mikroklimatické pomery, ako sú teplotné rozdiely v rámci dňa, počet slnečných dní v roku a úhrn zrážok. Pomôžu vám pri rozhodovaní o tom, aké funkcie budú plniť exteriérové časti domu. Postačí vám prístrešok na parkovanie, alebo bude nutné postaviť murovanú garáž? Oplatia sa vám solárne kolektory? A mal by plot zároveň slúžiť aj ako vetrolam?

Úpravami k dokonalosti

Zväzok kľúčov na pôdoryse domu

Pri výbere, alebo porovnávaní alternatívnych projektov sa snažte zachovať si nadhľad a otvorenú myseľ. Zmierte sa s tým, že typový projekt zohľadńujúci predstavy každého stavebníka nenájdete, ale stále vám zostáva mnoho možností ako sa mu priblížiť.

Každý projektový plán sa dá zmeniť. Napríklad vytvorením jeho zrkadlovej kópie, posunutím stien, či hoci len zmenou polohy garážových dverí. Počítajte však, že zásahy môžu byť nákladnejšie a pri viacerých zmenách už môže byť výhodnejší projekt domu na mieru.

Nehľadajte iba medzi projektami s vašou cieľovou výmerou obytnej plochy. Dom, ktorý je dizajnovo bližšie vašim očakávaniam môžete nájsť aj medzi menšími, alebo väčšími.

Ako sa rozhodnúť

Nebojte sa dôverovať svojim inštinktom. Predovšetkým prvý dojem býva často dobrým indikátorom toho, či ste aj v podvedomí spokojní s navrhovaným projektom. V prípade, že tomu tak nie je, zamerajte sa na iný.

Pamätajte, že cestou k ideálnemu projektu vášho nového domu je ujasniť si, čo presne chcete, čo naozaj potrebujte a čo si môžete dovoliť. Riešenie domu snov si vás potom nájde samo.

 

 
 
 • heluz.jpg
 • logo-stavmat.jpg
 • isover.jpg
 • buderus-aktualne-logo-75-75.jpg
 • csob_logoclaim-cmyk.jpg
 • schiedel_logo_2014_int_300dpi_rgb.jpg
 • xella-300-plus-140.jpg
 • logo-pfx.PNG
 • kontrakting-130-originalu.jpg
 • wienerberger.jpg
 • logo-bmi-bramac.JPG
 • rigips_logotype_cmyk.jpg
 • baumit.jpg
 • velux.jpg
 • schneider.jpg
 • inels.jpg
 • logo-elid-air-3-model-vs2.png
 • 1-jap-barevne-70percent.jpg
 • logo-bmi-icopal.JPG
 • abb_logo_print_cmyk-70-percent-velkosti.jpg
 • knauf_3-percent.jpg
 • geberit.jpg
 • hevolta_male-cierne.jpg