Ako sa v novom dome ihneď cítiť ako doma

Prvé dni, či týždne po presťahovaní sa do nového domu nemusia byť vždy práve idylické. Zmiernite si stres zo starostí s týmito typmi.

Ako sa cítiť v novom dome ako domaV novom dome ako doma

Po vyčerpávajúcom období výstavby, alebo hľadania novej nehnuteľnosti, administratívnych úkonoch súvisiacich s jej kúpou a intenzívnej logistike sťahovania očakávame, že nám nový dom poskytne hneď aj priestor na vydýchnutie a relax. Nezriedka sa však stáva, že doba zútulnenia trvá ešte istý čas a ten naozajstný pocit domova sa dostaví až neskôr. Prinášame niekoľko tipov, ako toto prechodné obdobie čo najviac skrátiť.

 

Organizačné záležitosti

Behanie po úradoch nemá rád nikto, a preto treba čo najrýchlejšie po presťahovaní, kým ste stále v organizačnom tempe, vybaviť všetko nevyhnutné. Odľahčíte si z bremena povinností a získate tak pocit väčšej kontroly nad situáciou. Odporúčame sústrediť sa najmä na:

- Nahlásenie zmeny adresy u zamestnávateľa, poisťovní a bánk, polície (kvôli zmene dokladov), živnostenského úradu, na katastri, či u mobilného operátora.

- Zabezpečenie nového domu výmenou zámky, prípadne aj inštaláciu monitorovacích zariadení. Nezabudnúť sa oboznámiť s umiestnením hlavných uzáverov vody, plynu a vypínača elektrického prúdu prip. kúpiť hasiaci prístroj.

- Registráciu u lekára, lokalizáciu zdravotnej pohotovosti, zubára a lekární. Rovnako tak zistiť, kde sa nachádzajú čerpacie stanice, pošta, banky, veterinárna ambulancia a čas odvozu odpadu.

 

Interiér potrebuje čas

Či už ste si priniesli do nového domu váš starý nábytok, alebo kúpili nový, nečakajte, že sa vám ho podarí ideálne rozostaviť na prvý pokus. Chvíľu potrvá, kým si zvyknete na priestor a svetlo. Doprajte si preto čas na experimentovanie. Vhodné je napríklad sústrediť sa vždy len na jednu miestnosť.

Kúpeľňa je relatívne menší priestor a ponúka možnosť rýchleho naplnenia kreatívnych predstáv, rozmiestnením drobných úžitkových a dekoračných predmetov.

Kuchyňa zasa predstavuje príležitosť na postupné zefektívnenie jej využitia nájdením najvhodnejšieho miesta pre spotrebiče, riad a podobne.

Ako sa najlepšie postarať o to, aby si deti obľúbili novú detskú izbu? Aktívne ich zapojiť do jej zariaďovania, usporiadania nábytku a výberu farieb.

Zárukou dobrého pocitu je aj nastolenie poriadku v garáži, špajzy, či na povale.

V prípade, že sa chcete do interiérového dizajnu pustiť systematicky,  je dobré oboznámiť sa s jeho základnými princípmi.

 

Pre pokojnejší spánok

Nezanedbateľným faktorom harmonického zabývania sa je dobrý spánok. K nemu prispievajú nielen mäkká posteľ, ale po nasťahovaní do nového prostredia aj dodržiavanie večerného režimu. Pravidelný a dostatočne dlhý spánok by ste si mali dopriať i napriek tomu, že chcete mať vybalené a zariadené čo najskôr.Spálňu môžete od prvého dňa udržiavať ako miesto vyhradené odpočinku. Umiestnite sem len veci, ktoré tu už zostanú natrvalo. Nevybalené škatule a prepravky si určite nájdu dočasné miesto inde.

 

Správna atmosféra

Relaxačnú atmosféru nielen v spálni dotvorte osvetlením, hudbou, rastlinami alebo arómou.
Žiadúci efekt útulnosti zvýraznia na zemi stojace i stolové lampy, či bodové osvetlenie. Tu nájdete malú inšpiráciu k výberu správneho tienidla.Hoci hektické časy sťahovania neprinášajú veľa zábavy, dá sa počas nich aspoň počúvať vaša obľúbená hudba. A dnes sa dá ľahko nájsť aj playlist pre každú časť dňa, alebo domácu činnosť.  Bez izbových rastlín a kvetov by asi nebola úplná žiadna domácnosť. Starostlivosť o ne je príjemná sama o sebe, ale keď zakvitnú dodajú miestnosti nový, čerstvý pôvab. Aróma vonných sviečok, prípadne tyčiniek nevyhovuje každému, ale pri citlivom používaní môže byť tiež prínosom.

 

Aktivity

Vo voľnom čase preskúmajte okolie, prihláste deti na nové krúžky a zoznámte sa so susedmi. Častejšie ako obyčajne zostať doma a uvariť večeru, pozvite priateľov na návštevu, či len tak relaxovať. Neskôr môžete sami vymyslieť projekt zveľadenia domu, naplánovať ho a následne zrealizovať. Nie je to totiž len miesto samotné, ale aj naše aktivity, ktoré ovplyvňujú, ako rýchlo sa usadíme a nový dom začneme prirodzene nazývať domovom.

 • heluz.png
 • stavmat.png
 • isover.png
 • buderus.png
 • csob.png
 • schiedel.png
 • xella.png
 • porfix.png
 • kontrakting.png
 • wieneberger.png
 • bramac.png
 • rigips.png
 • baumit.png
 • velux.png
 • schneider.png
 • inels.png
 • elid-air.png
poradime-vam