Aj vy môžete mať dokonalú domácu kanceláriu

Dátum vytvorenia: 03.02.2023
 

Zadný pohľad na muža pracujúceho pri stole domaDomáca kancelária 

Hoci je domáci pracovný kút v prvom rade funkčným priestorom, nemusí pôsobiť chladne, ani sa štýlovo vymykať zvyšku interiéru. Ba naopak, dizajnovo adekvátny pracovný stôl, či policová skriňa, môžu okrem estetickej stránky podporiť aj efektivitu práce a tvorivosť vo vašom byte, či dome. Postačí sa len pri zariaďovaní, ako i práci samotnej, pridŕžať niekoľkých jednoduchých princípov.


Zariadenie domácej kancelárie

Váš pracovný priestor by mal mať dobre osvetlenie. Mnohí majú tendenciu situovať stôl s počítačom do rohu miestnosti, čím bránia prieniku prirodzeného svetla. Nebojte sa posunúť ho viac k oknu, či od steny. Vhodná stolová lampa sa nestratí ani pri dostatku denného svetla. Pozor dajte tiež na prílišný odraz svetla v monitore. Na dotvorenie atmosféry použite bodové osvetlenie poličiek a dekorácií na stenách.
 

Po zvolení vhodnej lokácie prichádza na rad samotné zariaďovanie. Zásadné pravidlo pri jeho realizácii znie, nerobte ústupky na úkor funkčnosti. Dopredu zvážte, ako pracujete a čo potrebujete mať bezprostredne po ruke. Ukladáte papiere radšej na kôpky aby boli na dohľad, alebo do zásuviek a priečinkov? Dávate prednosť vertikálnej, alebo horizontálnej orientácii? Podľa toho rozmiestnite nábytok aj príslušenstvo. Kancelária má slúžiť vám, nie naopak.
 

Nepodceňujte ergonómiu, predovšetkým pokiaľ ide o stoličku. Mala by podporovať správnu polohu tela pri sedení, najmä chrbát, a poskytnúť flexibilitu. Dôležité sú i poloha rúk pri práci s myšou a klávesnicou, nastavenie obrazovky a používanie slúchadiel s mikrofónom pri častom telefonovaní. Pokúste sa skryť čo najviac káblov, alebo ich nahraďte bezdrôtovými technológiami. Trendom posledných rokov je aj práca postojačky a tomu prispôsobený stôl.
 

Farby ovplyvňujú náladu, preto ich vyberajte podľa osobného temperamentu a povahy vašej práce. Jasnejšie a krikľavejšie podnecujú tvorivosť a produktivitu, chladnejšie zasa ukľudňujú.
 

Pre zvýšenie motivácie umiestnite na dohľad inšpiratívne dekoračné predmety. Môžu to byť fotografie, pripomínajúce dokončené projekty, aj nové plány a vízie. Hodia sa tiež zarámované obľúbené výroky, prípadne artefakty, zosobňujúce vaše múzy.

Výhľad z okna na zeleň, obraz na stene, alebo vkusná starožitnosť vo vitríne dotvárajú celkový pocit pohody. Nástenné hodiny zasa udržujú pojem o čase, ktorý sa pri práci z domu niekedy vytráca. Iným skvelým doplnkom sú izbové rastliny.
 

Využite naplno výhodu domáceho prostredia a neďaleko pracovného priestoru vytvorte malú oddychovú zónu. Či už to bude pohovka, hojdacie kreslo, alebo voľná plocha na jogu.
 

Pri personalizácii buďte opatrní. Pár rodinných fotografií, či hrnček na kávu sú fajn, len ich občas vymeňte, aby vám nezovšedneli. Vhodná je aj polica s knihami, či stojan na CD. Priveľa maličkostí, nesúvisiacich s prácou, však môže pôsobiť rušivo.

Produktívna práca z domu

Mnoho ľudí si nerado spája prácu so svojou domácnosťou (či už dnes tak populárny tzv. „home office“, alebo len taká klasická práca na svojich veciach) a ich názory sú ohľadom tejto témy zmiešané. Nevedia si totiž predstaviť prácu bez spoločenskej interakcie a kolegiálnej pomoci, alebo by ich znepokojovala strata motivácie a nedostatočná sebadisciplína.

Ide o oprávnené obavy, ale dá sa im predísť starostlivou prípravou, plánovaním a niekoľkými trikmi.
 

Prinúťte sa skoro vstávať. I napriek tomu, že nemusíte nikam cestovať a nebude na vás zazerať šéf, lebo meškáte. Získate náskok a už predpoludním a kým sa iní len pomaly rozbiehajú surfovaním na webe, môžete mať za sebou značnú časť svojich povinností.
 

Nezostávajte v pyžame. Podľa psychológov má ošatenie symbolický význam a čo máte na sebe sa, okrem iného, odzrkadľuje aj vo vašich postojoch a prístupe k práci. Nemusíte si obliekať práve sako, ale i blúzka, košeľa, či nohavice vás môžu rovnako dobre pracovne naladiť.
 

Nepracujte v spálni. Ak zostať v pyžame vyvoláva lenivosť, práca priamo z postele ju ešte znásobuje. Výhrou z tohto hľadiska nie je ani umiestniť pracovný stôl v spálni. Ľahko sa stane, že vaše podvedomie zostane zmätené a v nevhodnej chvíli si začne zamieňať relaxačný účel spálne s čulým režimom pracovne.
 

Urobte si harmonogram a dodržujte ho. Väčšina ľudí bez časového plánu nefunguje optimálne. Nie je treba zachádzať do detailov, i hrubé črty splnia účel a pomôžu vám lepšie si zorganizovať deň.
 

Vyhraďte si čas na fyzické cvičenie. A to najmä kvôli kompenzácii sedavej aktivity a budovaniu sebadisciplíny.
 

Doprajte si oddych. Nebojte sa uvoľniť a dopriať si odpočinok, ktorý vám žiadne iné pracovné prostredie neposkytne.
 

Vyvarujte sa zdrojov rozptýlenia. Najväčším nepriateľom produktivity sú sociálne siete. Obmedziť ich samostatne, bez intervencie zvonka a priameho dozoru, býva niekedy ťažké, ale odmenou vám bude lepšia schopnosť koncentrácie a vyššia efektivita.
 

Choďte na vzduch a medzi ľudí. I tu platí, že prácou z domu ste síce ušetrili čas, ale vytvorili aj deficit kontaktu s ľuďmi. Môžete ho však vyrovnať stykom s priateľmi a blízkymi podľa vlastných predstáv.
 

Pracujte na vedľajšom projekte. Benefity, dané charakterom práce z domu, ako ušetrený čas, peniaze, lepšia organizácia, sa dajú zužitkovať aj pribratím nového hobby projektu. Písanie, online kurz, šport, umelecká činnosť, malé podnikanie – neklaďte medze fantázii a pustite sa do toho!
 


 
 
 • heluz.jpg
 • logo-stavmat.jpg
 • isover.jpg
 • buderus-aktualne-logo-75-75.jpg
 • csob_logoclaim-cmyk.jpg
 • schiedel_logo_2014_int_300dpi_rgb.jpg
 • xella-300-plus-140.jpg
 • logo-pfx.PNG
 • kontrakting-130-originalu.jpg
 • wienerberger.jpg
 • logo-bmi-bramac.JPG
 • rigips_logotype_cmyk.jpg
 • baumit.jpg
 • velux.jpg
 • schneider.jpg
 • inels.jpg
 • logo-elid-air-3-model-vs2.png
 • 1-jap-barevne-70percent.jpg
 • logo-bmi-icopal.JPG
 • abb_logo_print_cmyk-70-percent-velkosti.jpg
 • knauf_3-percent.jpg
 • geberit.jpg
 • hevolta_male-cierne.jpg